Choć pozornie nie wydaje się to trudnym zadaniem, poprawny montaż blachodachówki wymaga dużego doświadczenia, kwalifikacji oraz umiejętności dostosowywania się do niestandardowych dachów. Wykorzystanie naszych produktów zdecydowanie upraszcza cały proces, jednak główne etapy prac nie zmieniają się, co udowadniamy w dalszej części tego artykułu. Dodatkowo przedstawiamy przydatne wskazówki, które zmniejszą szansę na wystąpienie błędów czy wypadków.
Etapy pracy
Oczywiście wszystko zaczyna się od rozpoznania powierzchni roboczej (jeżeli nie ma ona spadku wynoszącego przynajmniej 9° warto rozważyć inne rozwiązania), przechodząc do montażu kolejnych warstw łat nośnych czy kontrłat tworzących kratownicę . To właśnie one będą stanowić bazę dla poszczególnych arkuszy blachodachówek. Choć do tej pory wydaje się to proste, warto pamiętać, ile obliczeń oraz planowania wchodzi w ten proces – należy uwzględnić właściwe orynnowanie, wentylację oraz uniknięcie powstania szczelin, przez które mógłby przedostawać się deszcz czy śnieg.
O czym należy dodatkowo pamiętać?
Najważniejszą częścią jest zawsze, bez wyjątku, właściwe zaplanowanie oraz zorganizowanie przyszłej pracy tak, aby montaż blachodachówki przebiegał sprawnie i bezpiecznie. Pracownicy nie powinni być zmuszeni do częstego chodzenia po powierzchni położonego nowego pokrycia dachu, co może potencjalnie doprowadzić do jego uszkodzenia . Jeżeli już musi do tego dojść, należy w tym celu wykorzystać buty, które nie posiadają twardych i kanciastych podeszw. Należy jednocześnie pamiętać, że nawet przy idealnym planowaniu może coś pójść nie tak – dlatego warto mieć dodatkowe oprzyrządowanie oraz materiały (np. farby zaprawkowe), które pomogą zabezpieczyć uszkodzenie. Często pojawia się potrzeba dodatkowego przycięcia blachodachówek przed montażem – w tym celu przydają się niblery.
Dodatkowo, bardzo istotnym aspektem jest odpowiednio stabilne, ale nie za mocne przymocowanie każdej warstwy. Jeżeli będą dokręcone zbyt lekko, oczywiście mogą się oderwać. Jeżeli jednak będą przymocowane zbyt mocno, może to odbić się na aspektach wizualnych.
Podsumowując, jeżeli decydują się Państwo na samodzielny montaż blachodachówki, warto chociaż zasięgnąć porady profesjonalisty. Jak wskazaliśmy powyżej jest to wyjątkowo skomplikowany proces, który nie jest polecany amatorom.